Kolejne szkolenie FCL

Szkolenie „E-bezpieczeństwo w sieci dla nauczycieli” odbyło się w Târgu Jiu w Rumunii w dniach 23-27 stycznia 2023r. Przez 5 dni partnerzy projektu Future Classrooms Leadership brali udział w intensywnym szkoleniu z zakresu bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych w klasie. Celem szkolenia było również zdefiniowanie najlepszych praktyk w zakresie edukacji na temat e-bezpieczeństwie w sieci.

Nauczanie o bezpieczeństwie w sieci nie powinno być ograniczone do lekcji TIK. Włączenie celów edukacyjnych dotyczących zachowania bezpieczeństwa w sieci do programu nauczania różnych przedmiotów daje gwarancję, że uczniowie w każdym wieku są uczeni umiejętności związanych z bezpieczeństwem w sieci.
Podczas pierwszego dnia szkolenia uczestnicy opracowali innowacyjne i kreatywne scenariusze lekcji. Ponadto nauczyciele otrzymali wskazówki, jak zaangażować się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu, który jest obchodzony 7 lutego 2023 roku.
Trzeciego dnia warsztatów program był również pełen niezwykle produktywnych działań. Dzień rozpoczęto od prezentacji na temat Plusów i Minusów Social Mediów. Kontynuacją szkolenia była prezentacja dotycząca gier online. Ponadto uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami na ten temat.
Czwarty dzień szkolenia oznaczał dyskusję na temat miejsca bezpieczeństwa w sieci w programie nauczania informatyki. Miłym elementem kulturowym szkolenia było zwiedzanie klasztoru Horezu oraz warsztaty ceramiczne.
Temat cyberprzemocy oraz jak zapobiegać i radzić sobie z zagrożeniami w sieci był omawiany ostatniego dnia szkolenia. Rozdanie certyfikatów przez organizację goszczącą Asociatia Edulifelong zakończyło szkolenie.